بدن من

badan-man

درباره کتاب

بدن من یک کتاب علمی، با تصاویر رنگی است که می خواهد کودکان و نوجوانان را با عناصر مختلف بدن آشنا کن و از این طریق به آن ها نشان بدهد که هر انسانی با انسان های دیگر متفاوت است. رابرت وینستون پزشک، محقق، و استاد انگلیسی دانشگاه، به خاطر فعالیت های اجتماعی، کشور خود چهره ای شناخته شده است. او همواره تلاش کرده است تا زیست شناسی و پزشکی را از موقعیت خشک وغیر قابل فهم یک علم دانشگاهی بیرون آورد و همه ی مردم را با نتایج نوین این علوم آشنا سازد. او، علاوه بر نوشتن کتاب، به سخنرانی، اجرای برنامه های رسانه ای، و حرکت های مدنی آگاهی بخش علاقه مند است و این اثر تنها کتاب رابرت ویسنتون برای کودکان و نوجوانان است. این کتاب تصاویر رنگی متعددی دارد که بیش تر آن ها عکس هایی هستند که برای فهم مطلب به متن اضافه شده اند. در این کتاب مخاطب ابتدا با مواد و عناصر تشکیل دهنده ی بدن خود آشنا می شود. سپس در می یابد که چرا بدن او از هر نظر خاص او است و قابل مقایسه با بدن دیگران نیست. به همین ترتیب، او با عناصر ذهنی و سپس عوامل تفاوت شخصیت ها آشنا می شود. در هر فصل از این کتاب آزمون هایی وجود دارند که خواننده می تواند با انجام آن ها شناخت بیش تری از خود پیدا کند. در پایان این کتاب واژه نام و نمایه هم وجود دارد. اگر معنای اصطلاحی روش نباشد، می توانید توضیح آن را در واژه نامه ببینید و اگر بخواهید بدانید چه مطلبی در کدام صفحات کتاب آمده می توانید به نمایه رجوع کنید. در این کتاب، نویسنده سعی کرده است از اطلاعات به روز علمی استفاده کند، اما آن ها را با زبانی ساده برای نوجوانان شرح دهد و به طور ویژه به حساسیت ها و مسائلی بپردازد که نوجوانان در زندگی خود با آن ها روبه رو می شوند

خلاصه ای از کتاب

بدن انسان

قسمت نخست: گروه علوم تجربی شورای کتاب کودک.

قسمت دوم:پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان سال چهاردهم شماره ی ۴

 کتاب بدن من در چهار بخش با نام‌ های من از چه چیزی ساخته شده‌ام، چه چیزهایی مرا منحصر به فرد می سازند؟

مغز من چگونه کار می‌کند؟ و من چه شخصیتی دارم؟ اطلاعاتی درباره بدن انسان، عناصر و دستگاه‌های سازنده آن، موارد منحصر به فرد انسان‌ها مانند اثر انگشت، ژن ها، حافظه، هوش، شخصیت، مغز، ساختمان و چگونگی عملکرد آن و….  به مخاطب می‌دهد.

ساختار کتاب منطقی و از ساده به دشوار است.

رابطه علت و معلولی در بیشتر موارد رعایت شده است و بیان می کند که یک پدیده چرا رخ می دهد یا یک پدیده چگونه زمینه ساز رویدادهای دیگر می شود.
وجود آزمون ها در کتاب مخاطب را به اندیشیدن وادار و او را به ادامه خواندن تشویق می کند.

معلم یا مربی می تواند از این آزمون ها برای کار با دانش آموز و یادگیری بیشتر او استفاده کند.
روش ارایه اطلاعات مستقیم است.

مطالب کتاب عنوان بندی شده است بنابراین خواننده را به بخش های اصلی کتاب مانند فصل ها راهنمایی می کند.

عنوان هر فصل اندیشه اصلی فصل را بیان می کند. تنوع مطالب و شیوه ی بیان آن ها به جذابیت کتاب کمک می کند.
تصاویر عکس و طرح های گرافیکی، رنگی و از کیفیت خوبی برخوردارند و با متن در ارتباط هستند و اطلاعاتی را در اختیار خواننده می گذارند. استفاده از تصاویر دختر و  پسر در کنار هم و هم چنین نژادهای گوناگون کتاب را از کلیشه های جنسی و نژادی دور کرده است. کتاب دارای فهرست مطالب، واژه نامه (فهرستی الفبایی واژه های مهم و تعریف آن ها) و نمایه (فهرست موضوع ها و نام ها به ترتیب الفبایی، با شماره ی صفحه های مربوط به آن ها) است که دسترسی به اطلاعات متن آموزشی را آسان می کند.

نوع کتاب
ماه بر فراز مانفیسم - سلام سلیمه
قاضی خائن - دبیرستان سلام سلیمه
آرش کمانگیر - معرفی کتاب سلام سلیمه
کاوش در فضا - معرفی کتاب دبیرستان سلام سلیمه
fanavari-nano
badan-man